Die Schnellboot-Seite

-----S-Boats --   -Tenders-     Various -----Guestbook

  S-Boats in the Kriegsmarine - Organization

 

Contact

Links S-Boat-Pages 

Links Friends 

Home

Exclusion of Liability

Impressum

Data Protection

Literature

 

 

S-Boats in the Kriegsmarine 1935 - 1945

Organization of the S-Boats-Forces

S-Boats-Force 1939 - 1945  

Führer der Torpedoboote Kpt.z.S. Bütow, H. 1939 - 1942
Führer der Schnellboote KKPt/FKpt./Kpt.z.S./Kmdre. Petersen, R. 04.1942 - 05.1945
1. S-Division FKpt. Schultz, M. 07.1943 - 03.1945
Kptlt. Wuppermann 03. - 05.1945

 Korvettenkapitän/Kommodore Rudolf Petersen - Pictures: PK-Photos

 

S-Boatflotillas 1939 - 1945

1. S-Flotilla

Initially formed as 1. UZ (S) Halbflottille, renamed 1932 1. Schnellbootshalbflottille and 1935 renamed 1. Schnellbootsflottille.

Operation areas:

Kptlt. Sturm, K. 1939 Baltic, Northsea
Kptlt. Birnbacher, H. 1939 - 1940 Norwaycampain, Westcampain
1941 Hoofden, Channel, Soviet Union, Finnland
1942 Black Sea
KKpt. Christiansen, G. 1942 - 1943 Black Sea
KKpt. Büchting, H. 1943 - 1945 Black Sea, Baltic

 Decomposed 29.08.1944 after scuttling of the last four boats, newly formed in the Baltic on September 15th 1944.

 

2. S-Flotilla

Formation 01.08. 1938.

Operation Areas:

KKpt. Petersen 1939 Northsea, Kattegatt, Baltic
1940 - 1941 Norwaycampain, Westcampain, Hoofden, Channel
Kptlt./KKpt Feldt 1941 Soviet Union, Finnland
1942 - 1944 Hoofden, Channel
KKpt. Opdenhoff () 1944 - 1945 Hoofden, Channel, Invasion Seine-Bight
Kptlt. Wendler 1945 Hoofden

 

3. S-Flotilla

Formation 15.05. 1940.

Operation Areas:

Oblt.z.S. Töniges 1940 responsible for forming up
Kptlt. Kemnade 1940 Channel, Hoofden
1941 Channel,  Soviet Union, Baltic
1942 - 1943 Mediterranean
Kptlt. Müller, A. 1943 Mediterranean
KKpt. Schultz, H.M. 1943 - 1944 Mediterranean
Kptlt. Müller, A. 1944 Mediterranean
Kptlt. Schulz, G. 1944 - 1945 Mediterranean

 The Flotilla was subordinate to the 1. S-Boat-Division as of summer 1943. She was disbanded on 13.10.1944 and formed the 1. Group of the newly formed 3. SFltl.

4. S-Flotilla

Formation 01.10.1940.

Operation Areas:

Kptlt. Bätge, N. 1941 - 1943 Hoofden, Channel
KKpt. Lützow, W. () 1943 Hoofden, Channel
Kptlt. Causemann, A. i.V. 1943 Hoofden, Channel
KKpt. Fimmen. K. 1943-1944 Hoofden, Invasion Seine-Bight
1945 Southnorway

 

5. S-Flotilla

Formation 15.07.1941.

Operation Areas:

KKpt. Klug, B. 1941-1944 Channel
Kptlt. Johannsen, K. () 1944 Hoofden, Invasion Seine-Bight
Kptlt. Holzapfel, H. 1944 - 1945 Baltic

 

6. S-Flotilla

Formation 01.03.1941.

Operation Areas:

Kptlt. Obermaier, A. 1941 Hoofden, Channel
1942 Hoofden, Norway, Channel
1943 Hoofden, Channel
1944 Finnland, Invasion Seine-Bight
Kptlt. Matzen, J.I. 1944 -1945 Invasion Seine-Bight, Hoofden

 

7. S-Flotilla

Formation 01.10.1941.

Operation Areas:

KKpt. Klug, B. 1941-1942 Additional responsibility
KKpt. Trummer, H.  1942 - 1944 Mediterranean
Kptlt. Schulz, G. 1944 - 1945 Mediterranean

 The Flotilla was disbanded on 13.10.1944 and formed the 2. Group of the newly formed 3. SFltl.

 

8. S-Flotilla

Formation 01.11. 1941.

Operation Areas:

KKpt. Christiansen, G. 1941-1942 Northnorway
KKpt. Zymalkowski, F. 1942 Norway
1942 - 1943 Hoofden, Channel
1944 Invasion Seine-Bight
1945 Hoofden, Baltic

 

9. S-Flotilla

Formation 01.04.1943.

Operation Areas:

KKpt. G. Frhr. v. Mirbach 1943 Hoofden, Channel
1944 Invasion Seine-Bight
1945  Hoofden

 

10. S-Flotilla

Formation 15.03.1943.

Operation Areas:

Kptlt. Müller, K. 1943 - 1944 Hoofden
Kptlt. Bludau, D. 1944 - 1945 Hoofden

 

11. S-Flotilla

Italian MAS-Boats, handed over to Kriegsmarine 20.05.1943.

Operation Areas

Kptlt. Meyer, H.J. 1943 Black Sea
Kptlt N. Baron v. Stempel 1944 New forming-up in the Baltic

 Decomposed June 1944. Newly formed 10.12.1944 in the Baltic, decomposed April 1945. As part of the flotilla "S 170" and "S 208" as test-vehicles fort the new MB 518-motors were noted.

 

21. S-Flotilla

Formed September 1943 with LS-Boats. After loss of all boats decomposed 12.10.1944.

Operation Area:

Kptlt. Wuppermann, S.

1943 - 1944

Aegaen Sea
Kptlt. Graser, L.

1944

Aegean Sea

The Flotilla looses al boats until 12.10.1944 and is closed down. The personnel marching northward is employed in land-battles at times.

 

22. S-Flotilla

Formed November 1943 with LS-Boats and Italian loot-boats.

Operation Area:

Kptlt. Wuppermann, S.

1943

Aegaen Sea
Kptlt. Hüsing, F

1944

Aegean Sea

All boats are handed over to Crotia as of 15.09.1944. The flotilla is decomposed.

 

24. S-Flotilla

Formed November 1943 with Italian Loot-Boats

Kptlt. Meyer, H.J.

1943

Mediterranean, Adriatic Sea, Aegean Sea

 The flotilla was decomposed on 25.10.1944 and formed the 3. Group of the newly formed 3. SFltl.

1. Schnellbootsdivision

Freg.Kpt. Schulz, H.

1944

Adria
Kptlt. Wuppermann, S.

1945

Adria

The 1. S-Bootsdivision was formed on 13.10.1944. Subordinate to it were the 3. SFltl (Kptlt. Schulz Günther) with three groups:

1. Group (ex 3. SFllt)

Oblt.z.S. Milbradt, G.

1944

Adria
Oblt.z.S. Hardtke, J.

1944 - 1945

Adria

2. Group (ex 7. SFltl)

Oblt.z.S. Buschmann, H.-G..

1944 - 1945

Adria

3. Group (ex 24. SFltl)

Oblt.z.S. Bollenhagen, H.

1944 - 1945

Adria

 

Schnellbootschul-Flottille

In 1942 a Schnellboots-Schulflotilla was established at Swinemünde.

 

Schnellbootslehrdivision

Korv.Kpt. Feldt, K

1944 - 1945

Stettin, Svendborg/DK

Subordinate to S-Boots-Lehrdivision were three Schnellbootsschulflotillas and the 1. Schnellbootlehr-Department.

 (School-Flotillas), of which the 1. S-Schul-Fltl was transferred to Norway in January 1945 nach Norwegen (based at Egersund) and the2. S-Schul-Fltl from early 1945 was employed in minewarfare in the Baltic and in evacuation of refugees and the Kurlandarmy.

 

1. Schnellboots-Schul-Flottille

Formed 01.11.1943 at Stettin.

Begleitschiff "Adolf Lüderitz".

Kptlt. Wilcke, F.-W.

1944 - 1945

Stettin, Egersund/NO

The flotilla with "S 62", "S 79", "S 86", "S 89", "S 109", and "S 133" was transferred to Egersund/Norway in January 1945.

2. Schnellboots-Schul-Flottille

Formed in April 1944 at Stettin.

Begleitschiff "Tsingtau".

Kptlt. Klose H.-H.

1944 - 1945

Stettin, Windau (Ventspils)

The flotilla with "S 64", "S 69", "S 76", "S 81", "S 83", "S 99", S 117", and "S 135" was employed in minewarfare in the eastern Naltic from 1945 and was involved in the evacuation of refugees and the Kurland Army.

 

3. Schnellboots-Schul-Flottille

Formed in June 1944 at Stettin.

Begleitschiff "Carl Peters".

Kptlt. Detlefsen, H.

1944 - 1945

Stettin, Svendborg/DK

The foltilla with  "S 19", "S 20, "S 24", "S 25", "S 50", "S 68", "S 82", "S 95", "S 97",
 "S 101", "S 103", "S 105", "S 107", "S 113", "S 115", "S 116", "S 118", "S 120", "S 122", and "S 123" was shortly before the end of war transferred to Svendborg/Denmark
and was involved in the evacuation of refugees and the Kurland Army. "Carl Peters" sank due to a minehit at anchors in the Gelting Bight 14.05.1945.

 

Schnellboot - Begleitschiffe

 

S-Boat-Tenders (Begleitschiffe)

Tsingtau

1. S-Fltl 1940 Norwaycampain
2. S-Fltl 1941 Sovietunion, Netherlands
S-Boot-Lehrdivision 1942-1945 Baltic

 

Tanga

2. S-Fltl 1940 Norwaycampain
1941 Sovietunion, Netherlands
S-Boot-Schulverband 1942-1945 Baltic

 

Adolf Lüderitz

3. S-Fltl 1940 Netherlands
1941 Baltic
8. S-Fltl 1941 Northnorway
S-Boot-Lehrdivision 1942-1945 Baltic

 

Carl Peters

1. S-Fltl 1940 Norway, Netherlands
S-Boot-Lehrdivision 1940-1945 Baltic

Ship sank due to a minehit at anchors in Gelting Bight on 14.05.1945. 

 

Hermann von Wissmann

S-Boot-Lehrdivision 1943 Norway
1944 Baltic

 

Gustav Nachtigal (Beuteschiff)

 

1944

Northsea

Shipf was sunk on 14.6.44 by aircraft-torpedo west of Borkum one month after commissioning.

 

 

Buea (Loot Ship)

S-Boot-Lehrdivision 1943 Baltic

 

Estonia (Loot Ship)

5. SFltl 1942 Baltic
7. SFltl 1942 Baltic
S-Boot-Lehrdivision 1942 - 1945 Baltic

 

Romania (Loot Ship)

1. S-Fltl 1942-1944 Black Sea